Kan inte nå servern

Höstens Moderna 563

 
831 föremål
661. ALESSANDRO PIANON, fågel " Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
661. ALESSANDRO PIANON, fågel " Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
658. ALESSANDRO PIANON, fågel " Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
658. ALESSANDRO PIANON, fågel " Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
659. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
659. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
662. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
662. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
669. ALGOT ERIKSSON, vas, Rörstrand, Jugend ca 1900.
669. ALGOT ERIKSSON, vas, Rörstrand, Jugend ca 1900.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
643. ALMARIC WALTER & HENRI BERGÉ, fat, Nancy, Frankrike, 1920-tal.
643. ALMARIC WALTER & HENRI BERGÉ, fat, Nancy, Frankrike, 1920-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
406. ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.
406. ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
313. ANNA PETRUS, halsband, Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.
313. ANNA PETRUS, halsband, Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
312. ANNA PETRUS, sigillstamp, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1981.
312. ANNA PETRUS, sigillstamp, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1981.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
314. ANNA PETRUS, vas, "Profilvasen" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
314. ANNA PETRUS, vas, "Profilvasen" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
311. ANNA PETRUS/ FIRMA SVENSKT TENN, ljuskrona, 1920-30-tal.
311. ANNA PETRUS/ FIRMA SVENSKT TENN, ljuskrona, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
429. ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.
429. ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
428. ANSGAR ALMQUIST, skulptur.
428. ANSGAR ALMQUIST, skulptur.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
516. ATELIER BORGILA, jardinière, Stockholm 1940, sterling.
516. ATELIER BORGILA, jardinière, Stockholm 1940, sterling.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
521. ATELIER BORGILA, ljusstakar, 1 par, Stockholm 1950, sterling.
521. ATELIER BORGILA, ljusstakar, 1 par, Stockholm 1950, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
565. ATELIER BORGILA, ring, Stockholm 1969, 18k.
565. ATELIER BORGILA, ring, Stockholm 1969, 18k.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1960, sterling.
525. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1960, sterling.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
524. ATELIER BORGILA, tallrikar, 12 st, Stockholm 1940, sterling.
524. ATELIER BORGILA, tallrikar, 12 st, Stockholm 1940, sterling.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
523. ATELIER BORGILA, tesil med spillkum, Stockholm 1934.
523. ATELIER BORGILA, tesil med spillkum, Stockholm 1934.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
522. ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1934, sterling.
522. ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1934, sterling.
Klubbat pris 
5 900 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
291. AUGUSTE RENOIR, Etsning och mjukgrundsetsning, ca 1900, tryckt signatur.
291. AUGUSTE RENOIR, Etsning och mjukgrundsetsning, ca 1900, tryckt signatur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
292. AUGUSTE RENOIR. Litografi, 1904, tryckt signatur.
292. AUGUSTE RENOIR. Litografi, 1904, tryckt signatur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
462. AXEL EINAR HJORTH, stol "Grand", Nordiska Kompaniet 1929.
462. AXEL EINAR HJORTH, stol "Grand", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
393. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Herman Bergman, 1920-tal.
393. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Herman Bergman, 1920-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
466. AXEL LARSSON, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.
466. AXEL LARSSON, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
458. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna  Bodafors 1930.
458. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759. AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1968.
759. AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1968.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
450. AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1927.
450. AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
452. AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
452. AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
413. AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
413. AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
412. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
412. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
470. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
470. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
479. AXEL-EINAR HJORTH, bord, variant av "Borgen", Nordiska Kompaniet, 1933.
479. AXEL-EINAR HJORTH, bord, variant av "Borgen", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
416. AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
416. AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
414. AXEL-EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
414. AXEL-EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
469. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
469. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
454. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet, 1927.
454. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet, 1927.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
415. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
415. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
444. AXEL-EINAR HJORTH, stol "Futurum", Nordiska Kompaniet, ritad 1928.
444. AXEL-EINAR HJORTH, stol "Futurum", Nordiska Kompaniet, ritad 1928.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
451. AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
451. AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
439. AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928.
439. AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
16. Adolf Hallman, På Berns Salonger.
16. Adolf Hallman, På Berns Salonger.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
15. Adolf Hallman, Sommardag på stranden.
15. Adolf Hallman, Sommardag på stranden.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
26. Agnes Cleve, "Röstrandsfabriken vid Karlbergsstrand".
26. Agnes Cleve, "Röstrandsfabriken vid Karlbergsstrand".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
2. Agnes Cleve, Västkustmotiv.
2. Agnes Cleve, Västkustmotiv.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
159. Albert Johansson, "Grå bild".
159. Albert Johansson, "Grå bild".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
158A. Albert Johansson, "Klinisk observans nr X".
158A. Albert Johansson, "Klinisk observans nr X".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
153. Albert Johansson, "Nr 9".
153. Albert Johansson, "Nr 9".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
66. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
66. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
64. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
64. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
61A. Albin Amelin, Forslandskap.
61A. Albin Amelin, Forslandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 130 000 SEK
230. Alexander Calder, Utan titel, ur: "Music Maestro please I".
230. Alexander Calder, Utan titel, ur: "Music Maestro please I".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
154. Anders Österlin, "Organ, formar i förvandling till huvud och landskap".
154. Anders Österlin, "Organ, formar i förvandling till huvud och landskap".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
193. André Lanskoy, "A titre privé".
193. André Lanskoy, "A titre privé".
Klubbat pris 
215 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
195. André Lanskoy, "Eclament d'une nouvelle planéte".
195. André Lanskoy, "Eclament d'une nouvelle planéte".
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
194. André Lanskoy, "La Vielle Immobile".
194. André Lanskoy, "La Vielle Immobile".
Klubbat pris 
235 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
13. Anna Berg, "Ensam i skogen".
13. Anna Berg, "Ensam i skogen".
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. Antoni Tàpies, "3 i 4".
293. Antoni Tàpies, "3 i 4".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
295. Antoni Tàpies, "A.T.".
295. Antoni Tàpies, "A.T.".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
294. Antoni Tàpies, "M et fléches".
294. Antoni Tàpies, "M et fléches".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
183. Arthur Boyd, "Narcissus Reflected".
183. Arthur Boyd, "Narcissus Reflected".
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
211. Asger Jorn, "Den forflöjne strand".
211. Asger Jorn, "Den forflöjne strand".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
253. Axel Fridell, "Mr. Simmons" (Tidningsläsaren).
253. Axel Fridell, "Mr. Simmons" (Tidningsläsaren).
Klubbat pris 
96 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
123. Axel Kargel, "Hus vid havet".
123. Axel Kargel, "Hus vid havet".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
122. Axel Kargel, "Kustväg".
122. Axel Kargel, "Kustväg".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
124. Axel Kargel, "Väg".
124. Axel Kargel, "Väg".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
9. Axel Nilsson, "Slussen i snö".
9. Axel Nilsson, "Slussen i snö".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
19. Axel Olson, "Spader kung".
19. Axel Olson, "Spader kung".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
630. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1960.
630. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1960.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
631. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961.
631. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
637. BENGT LINDSTRÖM, vas, Kosta -82.
637. BENGT LINDSTRÖM, vas, Kosta -82.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
693. BERNDT FRIBERG, skål, Gustavsberg Studio 1954.
693. BERNDT FRIBERG, skål, Gustavsberg Studio 1954.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
700. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1952.
700. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1952.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
697. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1955.
697. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1955.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
699. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1961.
699. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1961.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
701. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1964.
701. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1964.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
703. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1970.
703. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1970.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
692. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
692. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
698. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1955.
698. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1955.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
702. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965.
702. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
696. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1976.
696. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1976.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
695. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1964.
695. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1964.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
694. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1969.
694. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1969.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
691. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1970.
691. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1970.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
633. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1999.
633. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1999.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
420. BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.
420. BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
761. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia Finland.
761. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia Finland.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
762. BIRGER KAIPIAINEN, fat. Finland.
762. BIRGER KAIPIAINEN, fat. Finland.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
764. BIRGER KAIPIANEN, fat, Arabia, Finland.
764. BIRGER KAIPIANEN, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
468. BJÖRN TRÄGÅRDH el UNO ÅHRÈN, fåtölj, Firma Svensk Tenn, ca 1930.
468. BJÖRN TRÄGÅRDH el UNO ÅHRÈN, fåtölj, Firma Svensk Tenn, ca 1930.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
310. BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtöljer, 1 par, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
310. BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtöljer, 1 par, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. BO NOTINI, ljusstakar ett par, Firma Svenskt Tenn 1932.
301. BO NOTINI, ljusstakar ett par, Firma Svenskt Tenn 1932.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
139. Bengt Lindström, "Cirkus folk" (Norrländska Bönder).
139. Bengt Lindström, "Cirkus folk" (Norrländska Bönder).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

12. Willy Rizzo, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
8 500 SEK