794
260927

MATTA. "Hästbete". Flossa. 332 x 281 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström 1915.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Grönmelerad botten med polykrom dekor av hästar, träd och blommor i en hage. Benvit huvudbård med blommor. Vissa mönster knutna i lin.

Obetydligt ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga lagningar. Senare fransar.

Proveniens

Nuvarande ägarens morfar prost ... i Mora. Mattan inköptes i Stockholm 1918.

Endast vävd i ett exemplar.