799
242333
MATTA. Reliefflossa. 226 x 178,5 cm. Signerad Brita Grahn. Sverige omkring 1950.

Brun slätvävd botten med pastellfärgade knutna rombformationer och ränder.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, smärre hål och malskador. Bandkantade kortsidor.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

838 - 1 047 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK
Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d)

Övrigt

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12