Arne Jones E1299
799A
263352

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 112.