799B
263397

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 252 x 199,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 112.