799B
263397
MATTA. "Grön äng". Rölakan. 252 x 199,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 257 - 1 571 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 112.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12