800
262841

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 240 x 171 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
12 500 SEK

Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 112.