801A
262817
MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 242 x 170 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårdare slitage, fläckar. Ställvis skadade fransar, ställvis senare fransar, flera saknas.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 047 - 1 257 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 6.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12