Arne Jones E1299
810
254271

MATTA. "Falurutan, grön". Rölakan. 233,5 x 139,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

Ställvis något slitage, fläckar. Fransar saknas.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.