816
263080

MATTA. Rölakan. 500 x 195,5 cm. Signerad GLH AMH (Gävleborgs Läns Hemslöjd, sannolikt av Anna-Maria Hoke).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Sverige omkring 1950. Rutmönster med geometriska figurer i olika blå nyanser samt grått, brunt, benvitt, gult och orange.

Något slitage, fläckar, smärre skador. Skadade kortsidor varav en med revor, påsydda och klistrade band, fransar saknas.