827
254751

MATTA. "Korsryan". Rya. 128,5 x 68,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Stora benvita rutor med stiliserade blommor i gult och brunt och spräckliga rutor i benvitt och brunt. Komponerad 1935. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Senare fransar.