831
263126

MATTA. "Marina brun". Rya. 242,5 x 167 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Komponerad 1956.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Baksidan med rivmärken, kortsidorna med obetydliga skador, ställvis skadade fransar många saknas.

Jämför Nationalmusei utställningskatalog 308: verkstad Måås-Fjetterström, Stockholm 1967, nr 31, plansch sidan 11.