830
261136

MATTA. "Fjädern, blå". Rya. 157,5 x 88,5 cm. Signerad AB MMF MR

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
7 200 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1947.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador, fransar saknas.

Ett exemplar av "Fjädern" finns på Nordenfjeldske kunstindustrimuseum, Trondheim.