829
235501

MATTA. "Tigerfällen". Rya. 205,5 x 145,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Komponerad 1946.

Obetydligt slitage, något smutsigt. Kortsidorna något skadade, fransar saknas.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 21.