Kan inte nå servern
88
259934

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

"Högfjällslandskap från Somaslaki"

Signerad Leander Engström och daterad 1917. Pannå 58 x 68 cm.

Proveniens

Ursprungligen i överläkare Helge Dahlstedts samlingar, Österås.
Därefter i arv till civilingenjör Stellan Dahlstedt.
Sedermera Lars Johan Dahlstedt, Stockholm.
Nordén Auktioner AB, auktion nr 20, 30 nov 1995, kat nr 239.
Svensk privatsamling (inköpt på auktionen ovan).

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Riksutställningar för bildande konst, "Tio målare ser på norrland", 1937, kat nr 178. Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Leander Engström", 1986.
Museet Kulturhuset, Borås, "Leander Engström", 1986-1987, kat nr 42.

Litteratur

"Konst i svenska hem", band 9, upptagen sid 450 under samling 776; Överläkare Helge Dahlstedt och Fru Eva Mörner-Dahlstedt, Österåsens sanatorium.
Hans-Olof Boström, Åke Fant och Dag Widman, "Leander Engström", 1987, omnämnd sid 24 samt avbildad helsida i färg, bild 42.

Övrig information

I ett brev till familjen Dahlstedt från 1921 (Dahlstedt arkiv, Umeå UB) skildrar Leander Engström hur katalognumret kom till 1917. Det är den frie fjällvandraren som kommer till tals: "Målningen gjorde jag sensommaren 1917 under en veckas vistande -ensam- på toppen av Somaslakifjället (1.800 meter). Det var f.ö. väl så intressant att så länge vistas så högt till väders och ensam. Inte ens en snösparv hälsade på mig i min ensamhet".

Formgivare

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.

Läs mer