Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
16
255538

ERIK KARLSTRÖM, stolar, 1 par, ca 1965.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stomme av stål, sits av brunt läder.

Slitage.

Proveniens

Ritad till Medborgarhuset Örebro, uppfört år 1957-65, vilket ritades av arkitekterna Erik & Tore Ahlsén. Inredningen ritades av Erik Karlström samt Åke Axelsson.

Claes Caldenby, "Medborgarhus i Örebro", White Arkitekter förlag 1990. Se sid 15.

Modellen ritad av inredningsarkitekt Erik Karlström för Medborgarhuset i Örebro, invigt år 1965.
Erik Karlström (1917-2005)
Utbildade sig på Konstfack i Stockholm med Carl-Axel Acking som huvudlärare. Karlström kom sedermera att arbeta på Ackings arktitektkontor och var med och ritade inredningen till Hotell Malmen.
År 1952 anlitades Karlström av Peter Celsing till att inreda T-banan. Uppdraget omfattade allt från tågens inredning till spärrar och andra symboler.
Erik Karlström hade kontor tillsammans med Åke Axelsson år 1961 - 1967 därefter eget kontor.