226
260322

Berndt Klyvare

(Sverige, 1929-2008)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Berndt Klyvare
(Sverige, 1929-2008)

Utan titel, Dublin 1955

Silvergelatinfotografi monterad på MDF, 59,5 x 39,5 cm. Vintage. Intyg a tergo signerat Mats Klyvare.

Proveniens

Gåva från fotografen till nuvarande ägare ca 1960.

Galleri Petra, Stockholm.

Fotografiet ingick i en serie bilder från Dublin kring 1955 som ställdes ut på Galleri Petra i Stockholm. Berndt Klyvare började som stillbildsfotograf på 1950-talet och övergick sedan till den rörliga filmen.