Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
227
256640

Eva Klasson

(Sverige, Född 1947)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Eva Klasson
(Sverige, Född 1947)

"Paris 1975" Ur "Le Troisième Angle"

Signerad Eva Klasson och daterad 2008 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 39 x 56,5 cm.

Motivet visas just nu i Moderna Museets utställning "En annan historia: I kamerans våld".

Formgivare

Eva Klasson är en centralgestalt i svensk fotohistoria. Hennes bilder skapade omedelbar fotohistoria när de visades på Centre George Pompidou i Paris 1975. Med utställningen och boken ”Le troisième Angle” åstadkom hon en brytning med den förhärskande, maskulina dokumentärtraditionen inom svensk fotografi. Utställningens titel refererade till Klassons metod med dess sammansmältning av mentala processer och fysiska erfarenheter. Den tredje vinkeln uppstod då de inre förloppen och de kroppsliga förutsättningarna registrerades av det mekaniska kameraögat. Fotografi som medium och kameran som verktyg fokuserades i en klinisk skildring av fysisk medvetenhet.