Madeleine Pyk – en samling F769
264
262070

Anders Petersen

(Sverige, Född 1944)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Anders Petersen
(Sverige, Född 1944)

"Venedig 1989"

Signerad Anders Petersen och numrerad AP och daterad 2002 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 33,5 x 22,5 cm. Bladstorlek 30 x 40 cm.

Ralph Nykvist och Anders Petersen, "Karnevalen i Venedig", 1991, avbildad helsida sid 28.