41
268631

CAROLINE SCHLYTER, barnstol "Lilla M", Forsnäs 1990-tal

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
370 - 556 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

formpressad plywood av björk, lackerad i grönt. Signerad. Höjd 58 cm, bredd 30 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Omfattas av konstnärsavgift (d).

Utvecklad ur stolen "lilla h" och formgiven år 1989.
Caroline Schlyter erhöll utmärkt Svensk Form år 1992 för stolen "lilla h".
Juryns uttalande: "Närmast en sittskulptur, som självständigt och skickligt spelar på den moderna, nordiska böjträkonsten. Den suveräna kurvaturen ger intryck av att spänna träets möjligheter till det yttersta".