41
268631

CAROLINE SCHLYTER, barnstol "Lilla M", Forsnäs 1990-tal

Caroline schlyter, barnstol "lilla m", forsnäs 1990-tal.

formpressad plywood av björk, lackerad i grönt. Signerad. Höjd 58 cm, bredd 30 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

4 000 - 6 000 SEK

420 - 630 EUR

Klubbat pris:
3 000 SEK
Tilläggslista

Omfattas av konstnärsavgift (d).

Övrigt

Utvecklad ur stolen "lilla h" och formgiven år 1989.
Caroline Schlyter erhöll utmärkt Svensk Form år 1992 för stolen "lilla h".
Juryns uttalande: "Närmast en sittskulptur, som självständigt och skickligt spelar på den moderna, nordiska böjträkonsten. Den suveräna kurvaturen ger intryck av att spänna träets möjligheter till det yttersta".

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69