Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
85
251408

ALVAR AALTO, fåtölj "Nr 31", O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B, Finland, sannolikt 1940-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Björk, formpressad, medarna stämpelmärkta undertill med 19.

Mindre kantskada, slitage.

Alvar & Aino Aalto Design: Bischofberger Collection, Kellein, sid 46.

Modellen formgiven år 1931-32 till Paimio Sanatoriet.