86
260093

ALVAR AALTO, fåtölj, model 36/401, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B, Åbo för Artek, Finland sannolikt 1940-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Stoppad sits och rygg klädd i grå sammet, benställning av formpressat böjträ av bok, märkta undertill (4)53 respektive 446

Senare fernissa, slitage.

Alvar Aalto: Designer, Lahti, sid. 79
Alvar & Aino Aalto Design: Bischofberger Collection, Kellein, sid. 118