1129
260983

VÄVNAD, gobelängteknik. 37,5 x 44,5 cm. Sverige 1785. Förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten Rogberg-Oxelgren.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Polykrom Golgata-scen i en reserv samt datering 1785.

Ställvis något slitage, smärre fläckar, skador och lagningar.

Tilläggslista

Sverige 1785. Förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten Rogberg-Oxelgren. Litteratur: Jämför Fataburen 1931, sid 157; Kulturens årsbok 1939, sid 50-51.

Jämför Fataburen 1931, sid 157; Kulturens årsbok 1939, sid 50-51.