1139
270697

ALBARELLO, lergods. Turkos glasyr och svart dekor. Höjd 18 cm. Persien, Keshan tidigt 1200-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
478 - 573 EUR
542 - 651 USD
Klubbat pris
8 900 SEK

Slingrande svart växtornamentik och band med kalligrafi.

Skador, lagningar, kompletteringar.

Proveniens

Inköpt på Bukowskis i april 1979 på auktion 410 med katalognr 1241. Klubbat pris 1.500kr.