1152
249874

SEMIANTIK GHOM PART SILK. 332,5 x 210 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Benvit botten med polykroma fåglar, molnband och stora blom- och palmettslingor. Mellanblå huvudbård med palmettrankor och blad.

Fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck, en kortsida något avkortad, en med smärre skador.

Proveniens

Köpt i Teheran på 1950-talets början av nuvarande ägarnas far.