1167
251336

SEMIANTIK ISFAHAN. 222 x 144,5 cm.

Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
785 - 872 EUR
821 - 912 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Benvit botten med stor polykrom vas, nisch, palmett- och blomslingor. Röd huvudbård med palmettranka.

Något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Sidorna med trampveck, långsidorna och en kortsida med skador.

Proveniens

Bankdirektör Herman Brinch, Oslo, som var matt- och konstsamlare.