Arne Jones E1299
117
271865

August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

"Polisen kommer"

Signerad A.M. Duk 38 x 59,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Anna-Stina Wides samling, Stockholm.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 7, upptagen samt avbildad sid 344 under samling 542; Fru Anna-Stina Wide, Tjärngatan 1, Sundsvall.
Tomas Björk, "August Malmström. Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld", 1997, upptagen i katalogdelen sid 364.