Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
160
267578

Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

"Sittande lapp"

Signerad Chr. Eriksson och daterad Kiirunavaara 1902(?) Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Brunpatinerad brons. Höjd 21 cm.

"Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm", modellen upptagen samt avbildad som nr 49 (21 cm).
Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK, 1953, motivet omnämnt samt avbildat sid 177-179.