376
257830

Nicolaes Visscher

(Nederländerna, 1649-1702)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Nicolaes Visscher
(Nederländerna, 1649-1702)

"Novissima Totius Terrarum Orbis Tabula, Auctore Nicolao Visscher"

Handkolorerat kopparstick, Amsterdam 1679. 43,5 x 53,6 cm. Bladstorlek 47,5 x 58 cm.

Veck, revor med gamla lagningar, fläckar, defekter.

Proveniens

Das Graphik-Kabinett, Loeb & Weissert Gmbh, Stuttgart.