377
264904

KUNGLIGA BOKBAND, omslutande en serie Stats-och Hovkalendrar (med varierande titlar) 46 volymer.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Klubbat pris
64 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Omfattar åren 1783-1817 (en del dubbla år). Några med anteckningar i. Röda marokängband med Hedvig Elisabeth Charlottas pärmexlibris, HCE under hertig- respektive kunglig krona. Två volymer utan monogram men med kronor i hörnen och en volym saknar kunglig märkning men innehåller tillsynes anteckningar av hertiginnans hand. Delvis med utrivna almenacks delar. Några volymer med rygg- och hörnskador men i huvudsak i mycket gott skick. MEDFÖLJER tre volymer, 1778-1780, med tillsynes anteckningar av hertiginnan. Samt en Kalender, 1846, med prinsessan Eugenies pärmexlibris.

Ej kollationerade.

Proveniens

Hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta (1759-1818) Carl XIII:s gemål, drottning 1809.

Arthur Sjögren, "Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken", 1915, sid 211-213 samt 269.