401
253988

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
58 000 SEK

Fanerad med mahogny, amarant, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Inläggningar av fruktkorg och lagergirlander. Skiva med otydlig påskrift. Längd 96, bredd 55, höjd 83,5 cm.

Gammal men ej ursprunglig skiva.