402
241141

BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
215 000 SEK

Fanerad med björk, björkrot, apel, infärgat lövträ och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Två lådor. Inläggningar på övre lådan med meanderbård och grillagefält. Undre lådan med porträttmedaljong upphängd i bandrosett och lagergirland, flankerande grillagefält med blomrosetter. Sidor med geometriskt mönster med kubformationer. Längd 104, bredd 50, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, jämför den tvålådiga byråmodellen av Fredrich Iwersson sid. 192, 196.

Auktionens byrå representerar ett ovanligt fint exempel på Fredrich Iwerssons möbelkonst. Den tvålådiga uppbyggnaden på höga ben är karakteristisk för honom. Användandet av två lådor är ovanligt i Sverige men favoriserades av honom. Inläggningarna i form av grillageverk, eller "inlagda Rosetter uti Mosaique" för att använda 1700-talets benämning, är ännu ett typiskt kännetecken för Fredrich Iwersson. På Bukowskis såldes hösten 2009 (auktion 554, katnr 797) en signerad byrå av Fredrich Iwersson av den tvålådiga modellen med snedställda hörn. Liksom den har auktionens byrå sidoinläggningar med geometriskt gröninfärgat mönster med kubformationer, samt de för Fredrich typiska inlagda fälten på hörnen med spetsig avslutning. De är även närmast identiska i storleken. Auktionens byrå har även stora likheter med dekoren på ett par hörnskåp av Fredrich som såldes på Bukowskis vårauktion 2008 (auktion 548, katnr 1080). Dekoren på möblerna består av en porträttmedaljong upphängd i bandrosett och lagergirland som är uppfäst vid blomrosetter av förgylld mässing. Mittfältet flankers av rektangulära grillagefält med blomrosetter. Likaså är hörnen karakteristiska för honom med det förgyllda beslaget i form av lagerfeston och de inlagda fälten på hörnen med spetsig avslutning. Auktionens byrå har en meanderbård på övre lådan, som är ett stilelement som även återfinns på en annan byrå av Fredrich som såldes på Bukowskis våren 2008 (auktion 548, katnr 1066).