403
267536

BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris

Fanerad med amarant, jakaranda, och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger med korslagda palmkvistar. Signerad med bläck i översta lådan "giord af Jonas Hultstén". Längd 68, bredd 44, höjd 83 cm.

Omarbetad skiva, senare lambrekängbeslag, fanerlagningar.

Proveniens

Påskift på byrå under skiva "Tillhörig Al. Clairfelt".