404
265085

BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris

Fanerad med valnöt, jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av medaljong och urnor. Otydligt märkt på övre lådans kant t.h. Hultsten (?). Längd 117, bredd 55, höjd 89 cm.

Fanerlagningar, fanerskador. Lagad skiva.