417
267547

TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt.

Utropspris
275 000 - 300 000 SEK
24 300 - 26 500 EUR
25 300 - 27 600 USD
Klubbat pris

Mahognyfanerat rektangulärt ställ. Utdragbara ljusbrickor. Beslag och fottrissor av mässing. Skivan med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmark med text "Forsmark". Brickan märkt undertill "No 92". Längd 92, bredd 63, höjd 74 cm.

Mindre spricka och nagg.

Frölich, Hans, Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sid. 118-119, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland "Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm".