428
241143

KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Beslag, lister och gallerkant av mässing. Skiva av vit marmor. I sargen låda. Nedtill hyllplan. Längd 118, bredd 43, höjd 88 cm.

Nedre hyllplanet möjligen ursprungligen med marmorskiva.

Tilläggslista