Madeleine Pyk – en samling F769
429
254505

KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Skiva av vit marmor. Gallerkant av mässing. I sargen låda. Nedtill hyllplan. Längd 84, bredd 42, höjd 86,5 cm. Nyckel medföljer.

Senare lås och nyckelskylt, hyllplan med lagningar.