433
249925

SPELBORD, möjligen mästerstycke av Christopher Tietze 1764 (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
18 500 SEK

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Invändigt med brädspel. Vändbar skiva med schackplan. Kortsidor med ljusbrickor. Längd 82, bredd 47, höjd 75 cm.

Fanerlagningar, kompletteringar, smärre skador och fläckar.