444
261829

SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
13 500 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bonad ek. Med balusterformade ben. Med inventariemärkning överstruken nr:3 sedan nr:4. Även brännmärkt "AVSKR. FR. K.M.G.K.". Längd 180, bredd 97 cm.

Lagningar/kompletteringar.

Proveniens

Strömsholms slott, Västmanland.

Strömsholms slott, huvudredaktörer Karlsson/Millhagen, Byggförlaget 2005, jämför liknande säng avbildad sid. 115.