SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.
Förgylld och bronserad. Krön med porträttmedaljong. Delvis genombruten dekor av rosengirlander och pärlstav. Signerad. Med Stockholms hallstämpel 1789. Höjd 172, bredd 62,5 cm.
Slitage samt något kortad i nedre kant.
Proveniens
Gylleby Herrgård Värmland.
×
Logga in
Kunde inte logga in