479
246507

SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Krön med porträttmedaljong. Delvis genombruten dekor av rosengirlander och pärlstav. Signerad. Med Stockholms hallstämpel 1789. Höjd 172, bredd 62,5 cm.

Slitage samt något kortad i nedre kant.

Proveniens

Gylleby Herrgård Värmland.