489
261827

SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1774-1816). Gustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
72 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bronserade och förgyllda. Ovala med rosettkrön. Ram med spiralband samt pärlstav. Nedtill lagerkvistar. Signerade med brännstämpel CGF samt en med Stockholms hallstämpel 178?. Höjd 70, bredd 43 cm.

Skador, bakstycken saknas.