488
241216

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustavianska.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Rektangulära. Krön med snidad vasakärve. Ramverk med pärlstav. Kopplade ljusarmar av mässing. Signerade NM. Båda med Stockholms hallstämpel 1779 och ett kors (enligt Kommerskollegiums bestämmelser från 1779 skulle speglar som hade både äkta och oäkta förgyllning märkas med ett kors), samt med rödkrita märkta "AÖB" (troligen Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm, som anlitades bl.a. av Meunier. Höjd 96, bredd 50,5 cm.

En lagerkvist samt ljusarmar senare.