496
262523

LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (verksam i Stockholm omkring år 1800). Sengustaviansk.

Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
15 700 - 17 400 EUR
16 400 - 18 200 USD
Klubbat pris

Förgylld mässingsstomme behängd med prismor. Korgbotten. Ljusarmar i form av siffran fem. Dekor av lejon- och vädursmaskaroner. Signerad på krönplattan CHB. Höjd 109, diam 85 cm.

Ställvis bristningar och lagningar.