495
274520

LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med löv, margueriter, klot och obelisker av glas. Höjd 125, diam 76 cm.

Delvis senare prismor, glas saknas ställvis, sliten förgyllning, lagningar.