522
271606

LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Förgylld brons. Rund fot. Fasetterat skaft på tassfötter. Höjd 25,5 cm.

Håkan Groth "Nyklassicismen i Sverige" sid. 31.