530
274521

VÄGGPENDYL, av André Hessén. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Aré hessén Suedois A PARIS". Dekor av urna, akantusblad och kvinnoansikte. Höjd 97, bredd 43 cm. Nycklar och pendel medföljer.

Ställvis sliten förgyllning, mindre nagg vid nyckelhål, minutvisare skadad något.

Ronnerstam & Jeppsson, Den franske hovurmakaren, Om dalkarlen André Hesséns karriär i det händelserika 1700-talets Paris, Kristianstad 2008.
Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, sid. 185, nr 3.8.10, jämför identiskt bronsfodral från omkring 1770, där uret är av en fransk urmakare.

André Hessén (1745-1805), som var född Anders Bengtsson i Norr Hesse i Stora Tuna i Dalarna, bosatte sig i Paris 1767 där han blev en erkänt skicklig urmakare. Under åren 1782-87 var han urmakare till den franske kungens bror Monsieur, sedermera Ludvig XVIII. Som personlig urmakare åt Monsieur fick han titeln "Horloger Breveté de Monsieur" och det åvilade Hessén att underhålla alla pendyler i Monsieurs privata våning, samt att delta i prinsens morgonuppvaktningen för att dra upp och justera de fickur som denne skulle bära under dagen.
Ett av Hesséns mest berömda arbeten är det urverk som han har signerat till bordspendylen som står i Gustav III:s paradsängkammare på Kungliga slottet i Stockholm. Fodralet bär bronser föreställande Moder Svea, kronprinsen Gustav (IV) Adolf och porträtt av Gustav Vasa, Gustav II Adolf samt Gustav III. Bordspendylen antas vara en gåva, möjligen av Monsieur, till Gustav III vid dennes i besök i Paris 1784.