531
267254

VÄGGPENDYL, av Joachim Hovenschiöld d ä (urmakare i Stockholm 1767-1800). Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Snidad dekor av blommor, rocailler samt akantus. Urtavlan märkt "Hovenschöld Stockholm". Fodralet märkt ILS. Höjd 83, bredd 45 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Spricka i fodralet, slitage på förgyllning samt urtavlan.