537
263726

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 490 - 14 200 EUR
10 900 - 16 300 USD
Klubbat pris
225 000 SEK

Förgylld brons och gråspräcklig marmor. Amorin och Vestal offrande vid Venus altare med inskription "Autel à Venus". Pendel och nyckel medföljer. Längd 33,5, höjd 39 cm.

Marmor med nagg och en mindre kantlagning. Pastedekor saknas ställvis.

Proveniens

Sockeln har dekor av ätten Golitsyns vapen inramat av polska Vita Örnorden
samt kammarherrenyckel. Sannolikt beställd av prins Michail Michajlowicz Golitsyn (1731-1804) som fick orden 1769. Han är en av de två Golitsyn som fick orden men den ende som var kammarherre. Prins Michail Michajlowicz Golitsyn var generallöjtnant i den ryska armén från 1774.