542
269464

BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Förgylld och patinerad brons. Kvadratisk sockel. Urnformat urhus. Vitemaljerad urtavla. Krönande armillarsfär. Höjd 39 cm. Pendel och nycklar medföljer.

Nagg vid nyckelhål, förgyllning ställvis sliten.