541
268636

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris

Vit, svart och grå marmor samt förgylld brons. Urhus upphängt mellan kolonner. Dekor av figurer och urnor. Vitemaljerad urtavla märkt "Drouot A PARIS". Längd 37, höjd 53 cm. Pendel medföljer.

En urnhänkel senare, smärre skador, förgyllning ställvis sliten. Nyckel saknas.